Select Page


Rozwiązania kriogeniczne Thermo King – technologia przyszłości


DSC02458
 

20 lutego 2015 r. w siedzibie TT-Thermo King – dealera produktów Thermo King, odbyła się prezentacja agregatu kriogenicznego – najbardziej innowacyjnego rozwiązania w transporcie chłodniczym.

 

Przedstawiciele TT-Thermo King oraz firmy ACP (producenta dwutlenku węgla) omówili techniczne aspekty rozwiązania kriogenicznego i możliwości wykorzystania CO₂ na potrzeby transportu chłodniczego. Wskazali także na wyjątkowe cechy agregatów kriogenicznych Thermo King stawiające je w czołówce innowacyjnych rozwiązań w branży transportowej. Goście mieli okazję sprawdzić, jak pracuje agregat kriogeniczny, testując wersję demo Cryo Tech CT-10.

Agregaty CryoTech Thermo King wykorzystują do chłodzenia dwutlenek węgla w ciekłej postaci (tzw. czynnik R-744). Jest on produktem ubocznym procesów przemysłowych, który w innym przypadku zostałby uwolniony do atmosfery. Korzystanie z agregatów CryoTech nie powoduje więc dodatkowej emisji dwutlenku węgla, a także nie wymaga stosowania konwencjonalnych czynników chłodniczych, co czyni je najbardziej ekologicznym rozwiązaniem w chłodnictwie transportowym. Obecnie jest to bardzo istotna kwestia dla branży transportowej, gdyż unijne regulacje nie tylko coraz bardziej zaostrzają normy dot. emisji spalin, czy hałasu, ale także zmierzają do wyeliminowania z użycia czynników chłodniczych o największym potencjale GWP (tworzenia efektu cieplarnianego).

 

 

Poza walorem ekologicznym agregaty kriogeniczne mają jeszcze inne zalety, które stawiają je w pierwszym szeregu najlepszych urządzeń chłodniczych dla transportu. Testy potwierdziły, że parowniki CryoTech zapewniają znacznie większą wydajność chłodzenia niż ich odpowiedniki napędzane silnikami wysokoprężnymi. Obniżenie temperatury pustej skrzyni ładunkowej z użyciem
R-744 trwa do czterech razy krócej, co sprawia, że rozwiązanie to sprawdza się bardzo dobrze podczas dystrybucji wymagającej częstego otwierania drzwi. Tak precyzyjna kontrola temperatury pozwala na przedłużenie okresu trwałości produktów, zmniejszenie strat ładunku w ekstremalnych warunkach. Jest także szczególnie ważna w przypadku transportu towarów wrażliwych na przemrażanie.

Kolejnym ważnym udogodnieniem jest najniższy poziom hałasu, nieprzekraczający 58 dB. Dzięki temu agregaty kriogeniczne świetnie nadają się do dystrybucji nocnej, dbając o komfort pracy kierowcy i lokalnych mieszkańców w strefach dystrybucji.

Niski poziom hałasu daje więc znacznie większe możliwości wykorzystania floty. Nocna dystrybucja (bez korków) pozwala ograniczyć ilość spalin, a także zmniejszyć zużycie paliwa, co wpływa na zmniejszenie finalnych kosztów dystrybucji.

Wśród agregatów kriogenicznych Thermo King są dostępne modele zarówno do pojazdów ciężarowych, jak i naczep. Koszty ich użytkowania są zbliżone do porównywalnych systemów wysokoprężnych, a jednocześnie są od nich znacznie cichsze, mniej awaryjne, dużo lepiej radzą sobie z obniżaniem temperatury oraz są przyjazne środowisku.

 

Źródło

 

Katagoria: transport chłodniczy
Słowa kluczowe: 
Opublikowano 4 lata temu.